logo
Wróć na stronę główną

Strony:  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9

HISTORIA

Historia Szpitala w Branicach Życie biskupa Józefa Nathana O metodach leczenia, lekarzach i ludziach chorych
Zarys historii Branic

Zamek w Branicach

Na mapie powiatu głubczyckiego figuruje jeden jedyny zamek, zaznaczony również w rozkładzie jazdy PKS. Jest to zamek w Branicach, obiekt położony w odległości 2 km od Branic przy moście granicznym na rzece Opawie. Zamek ten aktualnie nie istnieje, ale nazwa warowni pozostała.
   Zamek branicki był już znany w XIII wieku. Trudno dzisiaj powiedzieć, czy zasługuje faktycznie na tę nazwę. Nie był to bowiem zamek typowy, jak Zamek Królewski na Wawelu. Nie ma żadnej góry zamkowej. Lokalizacja Zamek w Branicach - rycina tego zamku przypomina raczej więcej znany zamek piastowski w Raciborzu. W Branicach był to chyba zamek murowany, bo o kamień nie było trudno. W sąsiedztwie zamku nad rzeką można jeszcze i dziś oglądać tzw. Skałki, czyli kamieniołomy, skąd brano kamień na budowę kościoła. Można, więc przyjąć, że i zamek wcześniejszy od kościoła był masywny. Był to zamek obronny i miał jakieś bliżej nieokreślone podziemne przejście do zamku na górze Cwilin koło Krnova po drugiej stronie rzeki.
   Nie wiadomo, co działo się na zamku w Branicach, kiedy w XIII w. książę Daniel z Halicza, jako sprzymierzeniec Beli IV Węgierskiego, wraz z synem Lwem i Bolesławem z Krakowa podczas wojny z Austrią usiłował bezskutecznie zdobyć Opawę. Faktem jest, że zamki tutejsze się broniły i dopiero w drodze powrotnej z Moraw Daniel zdobył Nasiedle, skąd zabrał wielu swoich wojowników, jeńców polskich i ruskich.
   W roku 1428 zamek branicki został zaatakowany i splądrowany przez husytów. Zniszczył go ostatecznie katolik Maciej Korwin, który niedługo potem opanował Morawy i w roku 1469 koronował się w Ołomuńcu na króla Czech. Od tej pory zamek branicki nie przedstawiał wartości jako twierdza i stał się dworem, rezydencją domi-nium, które topniało z roku na rok i przechodziło Zamek w Branicach - widok współczesnyz rąk do rąk. W XIX wieku właściciel musiał go opuścić i przenieść się do Wysokiej. Stary zamek zaczął się walić. W roku 1863 przebudowano go na browar. Stare fosy obronne zasklepiono i urządzono w nich chłodnie. W roku 1891 zlikwidowano browar i zamieniono obiekt na słodownię.
   W roku 1903 zostaje on zakupiony wraz z przynależnym do niego folwarkiem przez ks. J. Nathana dla Fundacji Maryjnej wspierającej budowę Zakładu Psychiatrycznego w Branicach.. Pałac przeznaczono dla chorych kobiet. W latach 1922 – 25 przeprowadzono generalny remont tego obiektu i przeznaczono go na dom dla niedorozwiniętej młodzieży, który był pod wezwaniem św. Rafaela. Po II wojnie światowej znajdowały się w nim oddziały szpitalne dla przewlekle chorych psychicznie. Oddziały te ostatecznie zlikwidowano w latach 80. ubiegłego wieku.
   W roku 1998 Zamek Branice, który do tej pory był własnością Szpitala w Branicach zostaje nieodpłatnie przekazany na rzecz Urzędy Gminy Branice. Obecnie stoi opuszczony i niszczeje, choć już kilkakrotnie podejmowano prywatnie próby jego renowacji, to jednak wobec piętrzących się problemów kończyły się one fiaskiem.

Paweł Dornfeld - Nowa Gazeta Branicka Nr 5/2003


Początek strony

Wykonał: Hieronim Śliwiński dn. 26-06-2005